Понеділок, 13 лютого 2023 14:19

Крива Лаффера та розвиток України

Крива Лаффера показує зворотну пропорційну залежність між рівнем оподаткування та темпами економічного зростання. На рівні макроекономіки звучить простіше: чим менше відбирають податками, тим швидше зростає ВВП країни.

Уявімо, що з кожного заробленого долара держава бере лише 10 центів. На решту ви як підприємець можете створювати нові робочі місця, інвестувати в експансію своїх товарів на зовнішні ринки тощо, тоді ви отримаєте справжнє економічне зростання. А якщо з кожного заробленого долара чи євро податками забирають 50, 60, а іноді 70 центів, то ситуація буде протилежна. 

Спробуйте прожити на цих 30 центів з долара для початку. Потім виходьте на міжнародний ринок. А там в умовах глобальної конкуренції обійдіть хлопців, у яких залишається після оподаткування 90 центів з кожного заробленого долара.

Коли дивишся на середньострокове післявоєнне відновлення України — голова крутиться від гарних новин. З будь-якого ракурсу — на нас чекає економічне диво. 

Щоб воно не відбулося, потрібно зробити масу цілеспрямованих помилок. Наприклад, дозволити друкувати по два-три антипідприємницькі закони з підвищенням податків та збільшенням штрафів щороку. Так вже робив комітет Гетьманцева  останні три роки перед війною. Або можемо не проводити податкову реформу. Тоді отримаємо $200 млрд, а $300-400-500 млрд приватних грошей, що повинні зайти слідом, — ні.

Якщо відновлення почнеться з 2024-го, то через шість років середня зарплата в Україні сягне 1200 євро. Це більше, ніж у всіх країн Східної Європи (крім Польщі та Туреччини). ВВП складатиме щонайменше $400 млрд. Або зросте в 2,5–3 рази!

З огляду на такі перспективи хочеться запитати кожну 20-літню людину, яка прагне емігрувати: «Де тобі краще провести твої наступні десять років з 20-30 років — за кордоном чи вносячи фантастичний історичний вклад у відновлення своєї Батьківщини?».

Україна буде клондайком з зарплатами, попитом на робочу силу та інтелект вищими, ніж в індустріально розвинутих країнах. Перетворення економіки зі $150 млрд на пів трильйонну — це не лише історичний шанс, а й така сама перспектива зростання річного доходу для кожного українця. 

Михайло Кухар, старший економіст Ukraine Economic Outlook

Читати 15 разів

Створення сайту