Тривалі повітряні тривоги, які почались 10 жовтня, негативно впливають на настрої бізнесу та вже призводять до зменшення економічної активності. Анна Дерев'янко наголосила, що до попередніх масштабних атак більшість підприємців та компаній змогли налагодити ритм роботи:
«Ситуація зараз дуже динамічна. До минулого понеділка (10 жовтня — ред.) бізнес більш-менш пристосувався і зміг знайти баланс. Але обстріли по енергетиці дуже вплинули на настрій бізнесу. Бачимо, що це вже скорочує ділову активність».
У серпні 50% опитаних компаній повністю відновили довоєнні обсяги роботи. Тепер таких 44%. Також 47% опитаних компаній наголосили, що масові ракетні обстріли вплинули на їхню роботу.
У серпні асоціація не фіксувала жодного прикладу згортання великого та середнього бізнесу, а тепер 3% фірм цього сегменту повністю припинили роботу.
В асоціації вважать, що якщо ситуація не погіршиться, бізнес за місяць-два вибудує нову модель поведінки.
Найбільшим викликом залишається зима і доступ до електрики. Деякі компанії почали готуватися ще з літа. Наприклад, закуповували генератори та паливо. Серед інших проблем — тривалі тривоги, які заважають виробництву (наприклад, випіканню хліба). Також падає купівельна спроможність населення, є проблема з логістикою та досі не вирішене питання «єВідрядження».
Анна Дерев'янко розповіла, що за кордоном немає бажання інвестувати в Україну. Але інвестори збирають інформацію, що і як вони зможуть робити на українському ринку, коли стане безпечніше.
Багато підприємців будуть переїздити на захід України, а ті, хто більш відкритий до нового досвіду, виходитимуть на іноземні ринки. 10% компаній вже здійснили релокацію, але більшість ще у роздумах через швидкі зміни на фронті.